Ako vybrať klímu?

Ako pracujú najnovšie klimatizácie.

Ide vlastne o tepelné čerpadlá vzduch-vzduch, kde kvapalina v chladiacom okruhu na jednej strane teplo zo vzduchu odoberá (vnútorná jednotka) a na druhej odovzdáva (vonkajšia jednotka).

Invertor na rozdiel od niekdajšej prevádzky, keď mal kompresor fixne stanovené otáčky a cyklicky sa rozbiehal na maximum a vypínal ( tzv. ON-OFF ) , dnes sa jeho výkon mení plynule  zvyšuje sa alebo znižuje podľa potreby v rozpätí 10 až 100 %. Táto technológia zabezpečuje ich vyššiu efektivitu, a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť.

Vykurovanie– možnosť „obráteného chodu“, to znamená, že fungujú aj ako vykurovanie ohriatym vzduchom. Obvykle sa dá klímou kúriť pri vonkajších teplotách do        –15 °C,  sú však aj také, ktoré zvládnu vykurovanie aj pri –30 °C. Režim chladenia zvládne klíma bežne až do vonkajších +56 °C.
.

Ako nastaviť klimatizáciu.

Odvlhčovanie. Každá klimatizácia vzduch v miestnosti pri ochladzovaní zároveň aj odvlhčuje, čím udržiava jeho vhodnú relatívnu vlhkosť.

Keď je vonku 33 °C, čo nebýva výnimkou, predstava 27 °C v miestnosti síce veľmi nepoteší, teplota vzduchu však nie je jediným faktorom, od ktorého závisí náš pocit komfortu. Rovnakú teplotu totiž vnímame rozdielne pri rôznej vlhkosti vzduchu. Napríklad pri 24 °C a vlhkosti 40 % nám bude príjemne, ak sa však pri rovnakej teplote zvýši vlhkosť na 80 %, budeme mať pocit dusna a horúčavy. Optimálna teplota v interiéri je 24 °C a relatívna vlhkosť  40 – 55 % .

.

Ďalšia užitočná vlastnosť klimatizácie.

Čistenie vzduchu . Bežné je vybavenie klimatizácie rôznymi filtrami prachovými, pachovými, antibakteriálnymi.  Prémiové sú už vybavené ionizátorom alebo plazma generátorom ktorý odstráni nečistoty a prach, pachy, baktérie, vírusy či alergény ako peľ, roztoče – sú to vlastne čističky vzduchu.

Záporné ióny produkované ionizátorom k sebe priťahujú opačne (teda kladne) nabité nečistoty. Tým, že ich priťahujú, urýchľujú ich zhlukovanie do väčších častíc. Väčšie častice sú potom zachytené na filter rýchlejšie ako drobné nečistoty.

Záporné ióny na nás majú blahodarný vplyv . Vyskytujú sa predovšetkým v prírode po búrke, v jaskyniach, na vrcholkoch hôr, v lese, pri morskom pobreží, pri vodopáde apod. Záporné ióny sú významným zdrojom energie ľudského tela. Podporujú náš imunitný systém aj psychickú pohodu. Vďaka nim sa cítime  oddýchnuto a dobre sa nám dýcha. Z toho vyplýva aj dobrá nálada a pokojný spánok.

Zvýšená koncentrácia aniónov má pozitívne účinky na dýchacie cesty, kde posilňujú samočistiacu schopnosť pľúc, preto najmä alergici pozorujú výrazné zlepšenie ťažkostí už po niekoľkých hodinách. Záporné ióny putujú z pľúc do krvného obehu, kde ovplyvňujú celý rad pozitívnych procesov v našom tele.

Ionizátor je podľa nášho názoru dôležitou súčasťou klimatizácie pri spotrebe len 5W.

Ovládanie.

Diaľkové ovládanie je bežnou súčasťou klimatizačného komfortu, s modernými zariadeniami však môžete komunikovať aj cez počítač, tablet alebo smartfón  pomocou aplikácie od rôznych výrobcov cez internet WIFI.
.

S akým výkonom.

Najdôležitejší parameter je výkon klimatizácie . Určuje sa objemom miestnosti,  orientáciou na svetové strany, zateplením, plochou okien ,ich zatienením a či ide o podkrovnú miestnosť.
.

Orientačná tabuľka:

Výkon m3 izby m2 izby pri výške 2,7m
 2,5kW  do 70  do 25
 3,5kW  do 100  do 35
 5,2kW  do 150  do 55
 7,1kW  do 200  do 75
 10kW  do 300  do 110
 14kW  do 400  do 150